Zriaďovateľ

Predstavenie

Dotyk Alžbety + live music

Dátum

Št / 21.09.2023

Čas

19:00

Miesto

Divadlo Štúdio tanca

Tanečné predstavenie o živote a diele Alžbety Gwerkovej s hudobným doprovodom autora hudby Andrejom Krajčovičom (viola)
 

Inscenácia Dotyk Alžbety je zložená z poetických obrazov, ktoré zachytávajú kúsky života Alžbety Gwerkovej a jej partnera, maliara Edmunda Gwerka. Na javisko prinášame zážitok tohto silného životného príbehu. Príbehu o vzdelanej, odvážnej, emancipovanej a významnej žene, o ktorej sa dodnes málo hovorí a píše. O jej nadčasovom demokratickom postoji v dobe rastúcej totality i o jej tragickom konci v Kremničke, kde bola Gwerková popravená kvôli jej pôvodu a účasti v Slovenskom národnom povstaní.
 

Alžbeta Gwerkova bola slovenská hungaristka, prekladateľka z maďarčiny, literárna vedkyňa a historička, absolventka Karlovej univerzity v Prahe, kde získala i doktorát. V roku 1937 sa habilitovala na Univerzite Komenského v Bratislave. V spolueditorstve s Jarmilou Zikmundovou vydala v roku 1938 a 1939 obsiahlu učebnicu pre výchovu demokratickej ženy Žena novej doby, ktorá však čoskoro bola zakázaná. Posledné roky života strávila v Banskej Štiavnici po boku svojho manžela, akademického maliara Edmunda Gwerka. Obaja sa zúčastnili Slovenského národného povstania. Na jeseň roku 1944 Dr. Gwerkovú zatklo Gestapo a až po vojne objavili jej telo v masovom hrobe v Kremničke.
 

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová 8. mája 2022 udelila Alžbete Gwerkovej-Göllnerovej štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.

 

Umelecký tím (tanečné predstavenie):

Tibor Trulik / choreografia
Zuzana Ďuricová Hájková / scenár
Ján Čief / svetelný dizajn
Veronika Vartíková / kostýmy
Andrej Krajčovič / hudba
David Javorský / autor maľby

Podujatie v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva.